DOLAR 32,6179
EURO 34,9538
ALTIN 2426,127
BIST 10471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

Araklı Yeniden Denizle Buluşabilir mi?

07.06.2020
1.735
A+
A-

Araklı’da 2000’li yılların başında başlayan köyden kente göçlerle birlikte yapılaşma da hızlandı. 90’lı yıllarda Araklı küçük bir ilçeyken bugün Trabzon’un merkez nüfusuyla birlikte en kalabalık ikinci ilçesi konumuna yükseldi. Bu yükseliş ekonomik hayata bir canlılık getirmiş olsa da ilçede plansız ve kontrolsüz yapılaşmanın önü alınamadı.

Şehir mimarisi ya da mimari bütünlük, hem biçimsel anlamda hem de şehirlerin kullanışlı ve güvenli hale getirilmesi anlamında önem arz ediyor. Tarihsel süreç içinde şehir mimarilerine bakıldığında, göz alıcı bir şehrin, o şehrin sakinlerinin kültürel gelişmişlik düzeyinin de bir yansıması olduğunu görmek mümkündür.

Konunun sosyo-kültürel tarafını bir yana bırakacak olsak bile, yasa ve mevzuat gereği bütün mimari altyapısıyla şehirlerin tümüyle bir plan dahilinde imar edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer bir yerde biçimsiz, kuralsız ve dağınık bir mimari görünüm oluşmuşsa orada işletilmeyen bir yasa, bir kural veya denetim zafiyeti olduğu söylenebilir.

Araklı, 1980’li yılların başında ve doksanların sonuna kadar üç ana caddeden oluşan küçük, kendi halinde başı sonu belli bir ilçeydi. İlçenin ortasından geçen ana yolu da içine alan Trabzon Caddesi, eski taksi durağından çarşıbaşına uzanan Millet Caddesi ve Yeni Camii’nin önünden geçerek Karadere’ye ulaşan Eski Sürmene Caddesi… Fakat bugün Araklı için ahenkli bir bütünlükten söz etmek neredeyse imkansız.

İnsanların ekonomik ve sosyal olarak rahat imkanlara kavuşmasını sağlayan büyüme ve gelişmeye hiç kimsenin itirazı olamaz. Şehirlerin ekonomik gelişimi, mimari ve kültürel gelişimiyle paralellik arzetmelidir. Yaşanabilir, nefes alınabilir, ekosistemle barışık şehirler inşa etmek hepimizin görevidir. Kapalı, kasvetli, dağınık şehirler, insanların da aynı psikolojiye bürünmelerine kadar yol açabilecek sosyal psikolojik etkileri de beraberinde getirecektir. İnsanın önce kendisiyle, doğayla, çevresiyle ve havayla temasına göre tasarlanmayan binalar, sokaklar ve caddeler o şehri yaşanılamaz, nefes alınamaz bir hale getirebilir.

Bugün kentsel dönüşümün konuşulduğu Araklı’da çarpık yapılaşma alışkanlıkları ne yazık ki yıllar öncesine dayanıyor. Sahil Mahallesi bu mimarı kaosun canlı bir örneği olarak karşımızda duruyor. 2000’li yıllarla birlikte ilçe merkezini adeta örümcek ağı gibi saran kaos mimarisi bu savruk alışkanlığın ve kültürel zafiyetin de bir sonucu.

Şimdi Araklı’da sil baştan yeni bir mimari dönüşüme ihtiyaç bulunuyor. Bu, bedeli ağır da olsa kaçınılmaz bir gerçek. Beton yığınlarına dönmüş, cadde ve sokak bilinci ortadan kalkmış ve denizle bağlantısı kopmuş bir Araklı, sıcak para akışından başka insanlarına hiçbir fayda sağlamıyor.

İşte Sahil Mahallesi’nin içler acısı hali. Bu manzara, çarşının içlerine doğru ilerlediğimizde de ne yazık ki çok farklı değil. Bu çarpıklığın içinden sağlıklı ve huzurlu insanlar çıkaramayız. Şehirler bir aynadır. İnsanlar o aynaya bakarak kendilerine çeki düzen verirler.

Hiç değilse, bir başlangıç olarak; Sahil Mahallesi bu halden kurtarılmalı ve kentsel dönüşüm dediğimiz sistem içinde yeniden dizayn edilmelidir. Sahilde, gerekirse mimari yoğunluk azaltılarak yeni bir Araklı inşa edilmeli, ilçenin yeniden denizle buluşması sağlanmalıdır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

 1. Ilyas danışmaz dedi ki:

  Hayırlı ve ugurlu olsun kardeşim

  1. AraklıPostası dedi ki:

   Teşekkür ederiz.

 2. Erdal küçük dedi ki:

  Kesinlikle haklisiniz ama malesef ülkede kentsel dönüşüm yanlis uygulanıyor ve kentsel dönüşüm konutsal dönüşüm olarak algılanıyor ki bence bu yanlis ve araklı denizin kenarında sahilsiz bir kent bence bu çözülmeli.

 3. Yusuf Akdağ dedi ki:

  Düşünce çok güzel ama bunu başarabilecek bir güç var mıdır sizce?
  Keşke altmışlı yıllarda ki Araklı olsa.sahil caddesi, dağbaşı caddesi , yaragar caddesi(sürmene yolu) o zamanda vardı.
  O konumuyla gelişse.
  Şimdi turizim cenneti olurdu ARAKLI .
  Orman işletmesinin ve Çarıkcı Şükür’ün binasının arkasından
  Denize girerdik.
  Kara dereye kadar uzanan karadenizin en ince temiz geniş , ucsuz bucaksız bembeyaz kumsalında top oynardık.deniz kumsal boyunca karadereye kadar çok sığdı yüzme bilmeyen dahi denize girerdi.
  Karadenizde bunun gibi kumsal , sahil yoktu.
  Boklu göle topumuz gitmesin diye ödümüz patlardı.çünkü çok pisti.
  Araklının kanalızasyonu bu göle deşarj olmasına rağmen koku bile hissetmezdik. Karadere kar suları eriyince Araklıyı su basardı bu bile insanları pek üzmezdi.
  Keşke yapılaşma karadere boyunca ovalık bölgeye doğru yapılsaydı.Kaşıkçıya kadar olan bölgenin sağlı sollu yamaç mahalleleri imara açılsaydı karadere kenarı ovalık bölge sosyal tesislere ayrılsa araklı örnek bir ilçe olurdu . ama bunu yöneticilerimiz başaramadı ve düşünemedi.ne yazıkki iyi bir imar planı hiç bir dönemde yapılamadı.dere islahı yapılınca dahı bu fırsatı değerlendiremedik . fırsatları hep kaçırdık.
  Denizi kara karayı para yapmayla araklı bu hale geldi.şimdi ise hangi güç ve parayla istimlak veya kentsel dönüşümle çözülür bilmiyorum. büyük bedeller ödenir.dilerim insanları kentsel dönüşüme ikna ederek yamaçlarda konutlar inşa edilir rutubetsiz dairelerde insanca yaşam sağlanır, deniz mahallesi millet bahçesi olur,nefes alacak yeşil alanlar,spor tesisleri, yürüyüş yolları , çoçuk oyun alanları, çay bahçeleri oluşur.
  Bu projeye siyasilerimiz iş adamlarımız mutlak destek vermeli.
  Mevcut yöneticilerin bu işi başarması mümkün değildir.
  Bizler ve siz gençler bulunduğumuz ortamlarda buna destek vermeliyiz.
  İnaniyorum bunu başarmak mümkün yeterki azimli olalım her birimizin araklıya yapacağımız katkısı mutlaka vardır.
  Selam ve sevgiler
  Yusuf Akdağ
  İnşaat mühendisi

 4. HAL9000 dedi ki:

  Harika bir haber sitesi, emegi gecen herkesi kutlarim. Haber metinleri, icerik, gorseller, uslup vb. dusunuldugunde emsallerinin cok ilerisinde. Insallah daha da basarili olur ve hak ettigi degeri gorur.

  1. AraklıPostası dedi ki:

   Güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz. Tüm istek ve önerileriniz bizim için değerlidir.