DOLAR 33,0372
EURO 35,9878
ALTIN 2559,839
BIST 11064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

“Börteçine kurdun adı, Ergenekon yurdun adı” Kaymakam Karaca’dan “Nevruz” mesajı

“Börteçine kurdun adı, Ergenekon yurdun adı” Kaymakam Karaca’dan “Nevruz” mesajı
20.03.2021
851
A+
A-

Araklı Kaymakamı Kürşad Karaca, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Nevruz bayramını kutladı.

Karaca, Ziya Gökalp’in mısralarına yer vererek “Börteçine kurdun adı, Ergenekon yurdun adı, Dörtyüz sene durdun hadi, Çık ey, yüzbin mızrağımız! Türk’ün bahar bayramı kutlu olsun.” paylaşımında bulundu.

Araklı Postası (AP)

Nevruz nedir?

Baharın gelişi olarak kutlanan Nevruz Bayramı’na yaklaşıyoruz. Peki Nevruz nedir ve ne zaman kutlanır? İşte Nevruz Bayramı ile ilgili bilinmeyenler ve tarihteki yeri. 

Kelime anlamı Farsça’da “yeni gün” olan Nevruz, “yılın ilk günü” anlamına geliyor. Türk lehçelerinde Nevruz’un “ulusun ulu günü”, “ilk gün”, “yeni gün” gibi kullanımları da bulunuyor. Nevruz ne zaman? sorusunun cevabı bölgeye ve topluma göre değişse de genel olarak Nevruz 21 Mart’ta başlıyor, 22 Mart ve 23 Mart günlerinde devam ediyor. Nevruz’un başlangıcı kabul edilen 21 Mart’ın önemi ise bugün gece ile gündüzün eşitlenmesi, karların erimesi, havaların ısınmaya, göç eden kuşların yuvalarına dönmeye başlamasından geliyor… Bütün varlıklar için uyanış, diriliş günü olarak kabul edilen bu özel gün, tüm kültürleri kucaklamaya bugün de devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde bulunan Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, RF Tataristan ve RF Başkortostan evlerinde Nevruz’u felsefesine yakışır şekilde hep birlikte kutluyoruz. Dans gösterilerinin, Türk Nevruz ritüellerinin uygulanacağı etkinlikler boyunca Nevruz’a özel hazırlanan yemekleri de tadabilirsiniz.

Nevruz’un kısa tarihi

Nevruz’un tarihi, Buzul Çağı’nın bitmesinden hemen önceki 15.000 yıl öncesine kadar uzanıyor. O çağlarda mevsimler insanoğlunun hayatında oldukça önemliydi ve her şey mevsimlerle ilgiliymiş. Karlı, soğuk ve zor geçen bir kışın ardından açan çiçekler, yeşillenen doğa insanoğlu için bolluk demekmiş. Nevruz’un mitolojik bir yanı da var. Öyle ki Nevruz kutlamalarını başlatanın İran’ın mitolojik hükümdarlarından Kral Cemşid olduğu biliniyor. Ayrıca Nevruz, Hz.Ali’nin hem doğum günü, hem de Hz.Fatima ile evlendiği, yaradılışın sevgi ve mutluluğun alevlendiği, yeşerip boy verdiği bir gün olarak biliniyor.

Türk kültürlerinde Nevruz 

Nevruz, Yenisey-Orhun çevresinden, Altaylara, oradan da Hun Türklerinin Avrupa’ya geçmesiyle Macaristan’a ve Balkanlar’a ulaşmış. 800’lü yıllardan itibaren Hazar’ın güneyinden Anadolu’ya ve Mezopotamya’ya taşınarak daha geniş bir coğrafyaya yerleşmiş. Anadolu ve Orta Asya Türklerinde Nevruz, tüm bilinen anlamları dışında yani varlıklar için uyanış, diriliş günü olmasının yanı sıra aynı zamanda bir kurtuluş günü. Yani Ergenekon’dan çıkış. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar kutlanmış.

Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri hâlâ Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmayı başaran kültürlerden.

Nevruz’un Türk topluluklarındaki karşılığı

Uygur Türkleri; Yeni Gün

Gagavuzlar; İlkyaz

Altay Türkleri; Cılgayak Bayramı

Hakas Türkleri; Cılsırtı, Ulu Kün

Azerbaycan; Ergenekon, Bozkurt Bayramı

Başkurt Türkleri; Ekin Bayramı

Doğu Türkistan; Yeni Gün, Baş Bahar

Türkmenler; Teze Yıl

Karaçay-Malkar Türkleri; Gollu, Gutan, Saban Toy, Tegri, Toy

Kazan Türkleri ve Karakalpaklar; Ergenekon Bayramı

Nevruz, Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’nde

2010’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etti. Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu aynı zamanda bu özel günü Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dahil etti. 2010’dan bu yana Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul ediyor. (Kaynak: Kültür İstanbul)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.